فیلتر  HEPA استفاده شده در جاروبرقی چیست؟

فیلتر HEPA استفاده شده در جاروبرقی چیست؟

از فیلترهای HEPA در دستگاه هایی استفاده می شود که نیاز به کنترل آلودگی دارد، مانند ساخت دیسک، وسایل پزشکی، نیمه هادی ها، هسته ای، مواد غذایی و دارویی و همچنین در بیمارستان ها، خانه و وسایل نقلیه. به طور مثال در دستگاه‌های تصفیه هوا جزو اولین فیلترهای ورودی و در جاروبرقی‌ها تقریباً آخرین فیلتر خروجی محسوب می‌شود. فیلتر HEPA مخفف High Efficiency Particulate Air و به معنی هوای پاک با بازدهی بالا، نامی است. HEPA  در دهه ۵۰ تجاری شد و اصطلاح اصلی به یک علامت تجاری ثبت شده و بعداً یک اصطلاح عمومی برای فیلترهای بسیار کارآمد تبدیل شد. فیلترهایی که مطابق با استاندارد HEPA هستند باید سطح خاصی از کارایی را برآورده کنند. در استاندارد های معمول لازم است که حداقل ۹۹٫۹۷ درصد از هوای عبور یافته را حذف کند و ذرات ۰٫۳ میکرون را جذب کند. فیلتر هپا با قدرت و دقت بالایی که در جذب آلاینده های معلق هوا دارد، هوای اطراف را تصفیه کرده و هوایی پاک و مطبوع برای تنفس مهیا می کند. ذرات آزبست، باکتری ها و ذرات گرد و غبار توسط فیلتر هپا تصفیه شده و از هوای اطراف حذف می شوند.

 

 

چگونگی ساختار HEPA

فیلترهای HEPA از یک تشک الیاف پلیمری به هم فشرده تشکیل شده است و منافذ بسیار ریزی دارد و ذرات معلق بالاتر از ۰.۰۳ میکرون قادر به عبور از این منافذ نیستند . جذب ذرات در فیلتر هپا معمولا به سه عامل قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر، ضخامت کلی فیلتر و سرعت عبور هوا از سطح فیلتر بستگی دارد.  فیلتر های HEPA در شکل های مختلفی موجود هستند که بسته به‌وسیله ای که در آن از هپا استفاده‌شده است، شکل کلی این فیلتر می‌تواند متغیر باشد. در اکثر دستگاه‌های تصفیه هوا این فیلتر به‌صورت صفحه‌ای و مستطیل استفاده می‌شود. در جاروبرقی‌ها به‌صورت عمومی فیلترهای هپا به شکل مستطیل استفاده می‌شوند ولی در برخی مدل‌های متفاوت از فیلترهای هپا به شکل استوانه یا دایره استفاده می‌شود.

 

کاربرد فیلتر هپا در جاروبرقی

یکی از بخش های مهم جاروبرقی ها، سیستم فیلتراسیون می باشد. این بخش از دستگاه وظیفه به دام انداختن ذرات ریز و جلوگیری از بازگشت آن ها به محیط را بر عهده دارد. معمولا در ساختار جاروبرقی ها به خصوص جاروبرقی صنعتی، در کنار فیلتر اصلی، یک فیلتر ایمنی یا ثانویه نصب می گردد. فیلتر هپا یکی از پرکاربردترین فیلترهای ایمنی مورد استفاده در دستگاه های مکنده صنعتی هستند. اگر مایل هستید که در حین کار با جاروبرقی گرد و غباری آلرژی زا در فضا پخش نشود حتماً از فیلتر هپا استفاده کنید.

 اگر در کنار شماره رده فیلتر HEPA از حرف W استفاده شود، به معنی قابل شستشو بودن است. معمولا فیلترهای هپای قابل‌ شست‌وشو در جاروبرقی‌ها استفاده نمی شود. فیلتر غیر قابل شستشو را می توانید با خارج کردن و تکاندن و یا با باد گرفتن روی ان تمیز کنید. از معایب استفاده از این فیلتر این است که ممکن است بیشتر از حد معمول در جاروبرقی گرما ایجاد کند. تعویض به موقع و جنس مرغوب این فیلتر به افزایش عمر موتور جاروبرقی کمک می کند. 

 

منبع مقاله: wikipedia.org

در مقاله آموزشی بالا به بررسی و کاربرد فیلتر هپا (hepa) بهمراه توضیحات و مشخصات آن پرداختیم. فروشگاه اینترنتی جنوبان را به دوستانتان معرفی کنید.